Metody przydatne podczas planowania: “Eat That Frog”
- Katarzyna Meinhard
- 4 wrz 2024
- 3 minut(y) czytania
Przeczytaj także: MoSCoW
Witaj w kolejnym artykule z serii metody przydatne podczas planowania. Dziś omówię metodę "Eat That Frog". Jest to metoda, która zaleca rozpoczęcie dnia od wykonania najtrudniejszego lub najważniejszego zadania, co pomaga w pokonywaniu oporu i zwiększa produktywność.

Czasem jest tak, że mamy wiele zadań do wykonania i w ferworze nie wiemy za co się zabrać. Ciężko jest nam wyznaczyć priorytety, wszystko wydaje się być do zrobienia na już, sprawy się piętrzą, a my mamy wrażenie, że zajmujemy się najmniej istotnymi sprawami. Do tego pół dnia zeszło nam właśnie na takie “pierdoły”, a najważniejsze zadania czekają. Kiedy masz się za nie zabrać nie masz na to już ani siły ani ochoty. Jeżeli dobrze znasz sytuacje z tego opisu idealna dla Ciebie będzie metoda, którą dzisiaj opiszę. “Eat That Frog”. Według jej reguł powinniśmy zacząć dzień od zadania najtrudniejszego lub najważniejszego. Zadanie najważniejsze jest to zadanie, które bezpośrednio wpływa na osiągane przez Ciebie wyniki. Zadanie najtrudniejsze to takie do którego powinnaś podejść z czystą głową, dużą energią i najlepiej w pełnym skupieniu. Dlatego tak ważne jest, żeby tymi dwoma typami zadań zajmować się w pierwszej kolejności. Dzięki temu rozwiązujemy trudne zagadnienia oraz przybliżamy się do realizacji naszych celów.
Czasem jest tak, że rano zajmujemy się mało istotnymi rzeczami, a sprawy trudne, za które ciężko nam się zabrać czekają. Po wykonaniu wszystkich tych małych czynności jesteśmy już zmęczeni i przekładamy realizację zadań trudnych na następny dzień. Ja staram się każdego dnia rozpoczynając pracę zrobić listę TO DO, gdzie wypisuję wszystkie rzeczy, które mam do zrobienia. Potem zastanawiam się, które są najważniejsze (takie, które koniecznie muszę dzisiaj zrobić) lub które z nich najbardziej przybliżają mnie do realizacji moich celów. Wybierając zadania mam w głowie swoje długoterminowe cele i przyszłe sukcesy, które chcę osiągnąć. Jeżeli ciężko mi się zdecydować od którego zadania mam zacząć, staram się pomyśleć o konsekwencjach - co stanie się, gdy to zadanie nie zostanie wykonane na czas.
Metoda "Eat That Frog" autorstwa Briana Tracy'ego to skuteczna strategia zarządzania czasem i zwiększania produktywności. Jej głównym założeniem jest rozpoczynanie dnia od wykonania najtrudniejszego lub najważniejszego zadania. Rano zwykle jesteśmy najbardziej wypoczęte i skoncentrowane, co pomaga w efektywnym rozwiązywaniu trudnych problemów. Jeżeli nie jesteś rannym ptaszkiem i nie możesz pogodzić się z tym, że namawiam Cię do porannego wytężania umysłu to zaplanuj zjedzenie swojej żaby wtedy kiedy, według Twojej aktywności dobowej, jesteś najbardziej aktywna, skupiona i masz najlepsze godziny swojego dnia. O aktywności dobowej piszę więcej w moim e - booku “Mój super plan”, w którym namawiam Cię do planowania właśnie z uwzględnieniem Twoich indywidualnych godzin zegara biologicznego. Niedługo planowana jest premiera mojej książki.
Warto zrozumieć, dlaczego właśnie te najtrudniejsze zadania warto wykonać jako pierwsze i jakie korzyści to przynosi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Często w wyborze zadań, którymi powinnam się w danej chwili zająć pomaga mi matryca Eisenhowera. Staram się z niej korzystać i skupiać się na zadaniach ważnych i pilnych.
Przeczytaj o matrycy Eisenhowera
Wybór trudnego zadania może wiązać się również z psychologicznym oporem, który powoduje, że odkładasz to zadanie na później. Często trudne zadania wymagają większego wysiłku, specjalistycznej wiedzy czy dłuższego czasu realizacji. Warto dzielić sobie te zadania na części zastanawiając się, z jakich małych kroków powinna składać się realizacja danego zadania i sukcesywnie właśnie krok po kroku je realizować.

Metoda "Eat That Frog" to potężne narzędzie zwiększające produktywność i pomagające w osiąganiu celów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wybierając najważniejsze i najtrudniejsze zadania na początku dnia, zyskujemy poczucie kontroli, satysfakcji i lepszej organizacji czasu. Zastosowanie tej metody może prowadzić do realnych i znaczących zmian w codziennym życiu.
Comments